PR homeopatika

Dnes si ukážeme, jak se poctivou PR prací dá obrátit negativní zpráva v něco, co vám neublíží, a na čem dokonce uhrajete pár pozitivních bodů.

Tým AB předvedl jako reakci na kritiku moc hezkou asertivní komunikační práci. A to poté, co byla premiérovi udělena spolkem Sysifos anti-cena Bludný balvan za blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy. 
Andrej Babiš se totiž před časem nechal slyšet, že „užívá homeopatika na křivdu“ ( o homeopaticích až v samotném závěru, o ty tu ve finále nejde).
To, o co tu naopak jde, je likvidace negativního obrazu asertivní komunikační technikou „open doors“ / čili technikou otevřených dveří. Co to znamená? 
Nepopírat kritiku, nebránit se, nereagovat odvetou. Open doors spočívá v tom, že uznáváme všechny partnerovy argumenty, na kterých by něco mohlo být. Akceptujeme reálnou část sdělení druhé strany, zklidňujete rozčilení, rozmělňujeme je a ve finále pozitivně odvedeme pozornost. 
Dělá se to takhle: 
1. Připustíte možnou platnost každé pravděpodobné výtky obsažené v kritice (V Otázky Václava Moravce jsem kdysi řekl, že jsem užíval homeopatika na křivdu. A to je pravda. Nelhal jsem. Užíval. Poradili mi je lékaři.)
2. Souhlasíte se všeobecnými logickými pravdami (No jenže tihle vědci tvrdí, že je to blábol a že jsou homeopatika k ničemu)
3. Poodstoupíte a odvedete pozornost někam jinam (To si musí lékaři a vědci vyříkat mezi sebou.)
4. Celou událost zarámujete v pozitivním sentimentu (úsměvy, stisknuté ruce, „Zas tak moc cen nedostávám a ten balvan se mi vážně líbí“).
Takže shrnuto – použitím „open doors“ vezmete kritikům vítr z plachet, protože jejich argumenty přijímáte, nebojujete s nimi. A najednou už nejste za iracionálního pitomce, co naletí šarlatánům a který si zaslouží posměch. Nu a tuhle rozmělněnou energii jen lehce nasměrujete úhybným manévrem někam jinam. Chce se mi zatleskat. 
Sám bych to líp nevymyslel.

PS: nakonec malá odbočka k homeopatikům.
Homeopatika nejsou léky. Homeopatie není věda a ani vědou být nemůže. Léčí totiž něčím, co neexistuje.
Jejich účinnost je plně srovnatelná s účinky placeba (neúčinná látka, která je upravena do stejné formy jako lék – má stejný vzhled, stejnou chuť a používá se obvykle jako kontrolní vzorek pro testování skutečných léků.
Co z toho vyplývá? Homeopatika, pokud jim můžeme přiznat nějaký účinek, pak jen a pouze v oblasti placebo efektu a zůstává v oblasti autosugesce a zlepšení plynoucího ze zklidnění psychického stavu. 
To ale nic nemění na tom, že vydávat a považovat tyhle prostředky za léky nelze a do současné skutečné medicíny nepatří, neboť – „Její metody jsou založeny na předpokladu existence neprokázaných nebo iracionálních principů a sil, jsou v rozporu s vědeckými poznatky a jejich účinnost nebyla standardními vědeckými metodami prokázána.“ (Sysifos)

Líbil se vám článek? Podpořte mě na Patreonu!
Žurnalista, autor knihy Média, lži a příliš rychlý mozek, zakladatel Manipulatori.cz.
Příspěvek vytvořen 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek